A jak to celé probíhalo?
Vyučující si na vybrané téma (doprava, epidemie, Fair trade, zemědělství, globální jih – vzdělávání, stromy, přírodní katastrofy a voda) připravili krátký program. Na každém stanovišti se žáci dozvěděli souvislosti tématu s klimatickými změnami, které nás v posledních letech provází. To byla ta kratší část, tu delší, žáci trávili ve skupinách, kde pracovali na zadaných úkolech. V jednu chvíli se z nich stali zodpovědní zemědělci, kteří umí správně obhospodařovat krajinu, ví co je remízek. Pak se potrápili s textem, který jim zůstával utajen, protože nemohou navštěvovat školu. Ze spárů požáru unikali na parníku, který si sami postavili. Voda je provázela i při dalším úkolu, kde prokazovali znalosti s hospodařením s touto vzácnou tekutinou. A protože se pomalu blíží prázdniny, museli se potýkat i s výběrem dopravního prostředku, který je šetrný k přírodě. V další části se z nich stali odborníci na epidemie, ničili škodlivé viry, řešili prevenci onemocnění, ale i vystupování před veřejností. Také se podívali na otázku lesů, jejich důležitosti a hlavně poznávání stromů podle skutečných přírodnin. Na posledním stanovišti se zpočátku cítili velmi příjemně, šlo zde totiž o čokoládu. Bohužel na závěr zjistili, jak celý proces výroby čokolády probíhá a jaká je nespravedlnost v odměňování vůči samotným pěstitelům kakaových bobů.
Celý den probíhal za sice slunečného, ale poměrně chladného a hlavně větrného počasí.
Na závěr bych chtěla poděkovat všem vyučujícím a asistentům, kteří se na přípravě tohoto tematického dne podíleli. Z mého pohledu byla všechna témata zodpovědně a zajímavě dětem předána.